O autorze
Poliglotka mówiąca biegle pięcioma językami i trochę gorzej kilkoma więcej.
Z wykształcenia filolog (hispanistyka, italianistyka), z zawodu manager floty międzynarodowych koncernów :)

Kanał na Youtube
Blog
Fanpage

Marcel Reich-Ranicki nie żyje

http://www.m-reich-ranicki.de/
Dziś zmarł kolejny z najlepszych ludzi naszych czasów. Reich-Ranicki, Polak z pochodzenia, przez Niemców nazywany Papieżem Literatury, odszedł wieku 93 lat.

Marcel Reich-Ranicki zyskał w Niemczech sławę ze względu na swoje uwielbienie literatury. – Dobra literatura nie może być nudna – zawsze powtarzał. Przez wiele lat prowadził w telewizji ZDF program o książkach "Das Literarische Quartett". Niejedna książka została tam zmieszana z błotem, i niejedna stała się bestsellerem. Mimo że program był o książkach, cieszył się ogromnym powodzeniem. Dzień po emisji programu kończyły się w magazynach zapasy tytułów pochwalonych przez Ranickiego.Szerszej publiczności dał się poznać w 2008 roku, kiedy to odrzucił wyróżnienie „der Deutsche Fernsehpreis”. Zniesmaczony poziomem obecnej telewizji, był pierwszym, który powiedział, że telewizja stała się obrzydliwa i paskudna. Nie mógł znieść, że został postawiony na równi z żałosnymi programami typu reality czy talent show. I miał rację. Do tamtego momentu nikt tego na głos nie powiedział, a ludzie... podziwiali jego odwagę. Ale jemu do tej deklaracji nie była potrzebna odwaga. – Przecież gestapo już dawno nie ma – powiedział.
Mówił o literaturze jak nikt inny. Zrobił dla niej bardzo wiele. Był chyba ostatnim żyjącym krytykiem takiego kalibru. Kochał literaturę, lecz nie stronił od mocnych słów. Pomimo tego, żył w dobrej komitywie z większością autorów. Bywali jednak i tacy, którym czasem trudno było pogodzić się z gorzką krytyką.
Trwa ładowanie komentarzy...